Od roku po Zakopanem poruszają się miejskie autobusy. Dzięki ekologicznym autobusom Solaris mieszkańcy oraz turyści jeżdżą po mieście szybciej, a powietrze pod Tatrami stało się czystsze.

 

Burmistrz zadecydował o inwestycji w komunikację miejską w Zakopanem ze względu na niską dostępność do komunikacji zbiorowej poza sezonem turystycznym. Była ona dużym problemem dla mieszkańców niektórych rejonów miasta, dlatego dwie linie autobusowe odpowiedziały na ich potrzeby. Korzystają z nich również przyjezdni. Dotychczas turyści i mieszkańcy miasta musieli poruszać się własnymi samochodami bądź korzystać z taksówek i usług prywatnych przewoźników, co powodowało wzrost zanieczyszczenia powietrza w Zakopanem. Po uruchomieniu komunikacji miejskiej ilość szkodliwych substancji w powietrzu zmniejszyła się. Dodatkowo mieszkańcy miasta mają ułatwiony dojazd do pracy i powrót z niej, gdy prywatni przewoźnicy już nie jeżdżą.

 

Przewozy publicznego transportu zbiorowego w komunikacji miejskiej powierzono Spółce TESKO, która zakupiła autobusy Solaris Urbino 9,8 LE. Autobusy Solaris dysponują 57 miejscami, z którym 23 to miejsca siedzące. Pojazdy są wyposażone w rampę dla wózków inwalidzkich i dziecięcych, klimatyzację, monitoring, system informacji dla pasażerów, biletomat i kasownik. Autobusy Solaris zapewniają pasażerom najwyższy komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także spełniają normy emisji spalin Euro 6.

 

Pierwsza otwarta linia nr 14 przebiega okrężnie od Rejonu Dworców st. 8, przez Aleję 3-go Maja Dolne, Kasprowicza, Sprykówka, Harenda, Ustup, Olcza, Oberconiówka, Pardałówka, Imperial, Rondo Jana Pawła II, Parcele Urzędnicze, Watra, Równia Krupowa, do Alei 3-go Maja Górne i Rejonu Dworców st. 8. Autobusy kursują od kwietnia co godzinę. Linia nr 11 na trasie Cyrhla – Krzeptówki została uruchomiona we wrześniu 2016 r. Ze względu na duże zainteresowanie przejazdami władze miasta planują uruchomienie kolejnych linii oraz zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów na linii nr 14.

 

Bilety komunikacji miejskiej zawierają zniżki ustawowe w wysokości 100% i 50% , a także zniżki gminne. Zniżka gminna w wysokości 100% obowiązuje dla wszystkich mieszkańców miasta, którzy ukończyli 65 lat. Ulga przysługuje na podstawie dowodu osobistego. Bezpłatnie komunikacją miejską poruszają się również właściciele samochodów. Ulga przysługuje im na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego i opłaconego ubezpieczenia OC.