Dla miejscowych – Biernatka, dla turystów – Luboń Wielki. Szczyt liczący sobie 1022 m n.p.m. jest największym wzniesieniem górskim w Beskidzie Wyspowym. Z jego szczytu rozciąga się piękny widok na okolicę, dlatego jest jednym z najpopularniejszych celów turystów w Małopolsce.
U podnóża Biernatki leżą miejscowości Tenczyn, Rabka-Zaryte, Skomielna Biała, Glisne, Mszana Dolna, Raba Niżna i Krzeczów. Z niebieskiego szlaku widoczna jest wspaniała panorama Tatr, Gorców i Babiej Góry, a zbocza góry przecinają potoki wpadające do Raby i jej dopływu – Smugawki.
Na szczycie Lubonia Wielkiego zlokalizowane są: niewielkie schronisko PTTK, punkt meteorologiczny, stacja nadawcza radio i telewizji, a także ławki i stoły przygotowane dla turystów. Schronisko na szczycie jest jedynym tego typu obiektem w całym Beskidzie Wyspowym, dlatego wyprawy na Biernatkę są wybierane przez turystów przez cały rok.
Turyści wybierający się na Luboń Wielki z daleka rozpoznają górę, dzięki jej sylwetce z widocznym przekaźnikiem radiowo-telewizyjnym. Wybudowano go, by umożliwić transmisję mistrzostw świata FIS w Zakopanem w 1961 r.
Górę porastają w dolnej części świerki i jodły, a jej wyższe partie – karpackie buczyny. Dzięki gęstemu zalesieniu Luboń stanowił schronienie dla partyzantów w czasie II wojny światowej. W połowie długości Czarnego Potoku partyzanci wybudowali schron ziemny, a przy nim drewniany barak. Zajmowali również schronisko na szczycie.
Szlaki turystyczne na Luboń Wielki:
- żółty z Rabki-Zaryte – długość 5,1 km, szlak najtrudniejszy, prowadzący przez rezerwat przyrody i wymagający wspinaczki po skałach,
- zielony z Rabki-Zaryte – długość 4,4 km, trudność niewielka,
- czerwony z Mszany Dolnej – długość 8,3 km, tzw. Mały Szlak Beskidzki, kończący się na szczycie Lubonia Wielkiego,
- niebieski z Rabki-Zaryte – długość 3,3 km, szlak prowadzi wzdłuż Rolskiego Potoku, trudność niska,
- niebieski z Naprawy Dolnej – długość 7,6 km, szlak z niskimi podejściami, trudność niewielka.
Komentarze