W Muzeum Zamek już po raz drugi odbyła się Gala Biznesu, podczas której nagrodzono lokalne firmy za inwestycje i innowacje. W tym roku statuetki otrzymało 9 przedsiębiorstw, dzięki którym Oświęcim jest postrzegany jako miasto atrakcyjne i przyszłościowe. Kto otrzymał nagrody?

Top Inwestycją 2016 uhonorowano Alupol Films Sp. z o.o. Firma wybudowała w Oświęcimiu zakład, w którym produkuje się i uszlachetnia folie z tworzyw sztucznych i narzędzia niezbędne do druku opakowań giętkich. Nagrodę za Inwestycję Roku otrzymały AZ Nieruchomości Anna Dziwak, Zbigniew Rembiesa Sp. J., Fingerbau Sp. z o.o., Synthos Dwory 7 Sp. z o.o. S.K.A, Gerard Kolanowski i La Rossa Tomasz Matlak. Pierwsza z firm wybudowała obiekt o przeznaczeniu biurowo-magazynowo-produkcyjnym, zwiększając powierzchnię do prowadzenia działalności gospodarczej w Oświęcimiu. Fingerbau Sp. z o.o. utworzyła w mieście zakład produkcji styropianu, w którym działa nowoczesny park maszynowy i laboratorium badawcze.

Synthos Dwory 7 Sp. z o.o. S.K.A wybudował kocioł fluidalny, dzięki efektywność wytwarzania energii jest wyższa, co przyczynia się do dbałości o środowisko. Gerard Kolanowski zainwestował w budowę Centrum Handlowego Park Shop, wprowadzając do Oświęcimia nowe marki, a La Rossa Tomasz Matlak została nagrodzona za inwestycję w rozbudowę restauracji. Lokal jest jednym z najpopularniejszych miejsc organizacji imprez okolicznościowych i spędzania wolnego czasu w mieście.

Laury Biznesu 2016 otrzymały trzy firmy: Chemont Sp. z o.o., Nicromet Sp. z o.o. i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży. Laur Biznesu jest przyznawany za całokształt działalności, mającej wpływ na rozwój miasta i poprawę sytuacji życiowej mieszkańców Oświęcimia.

Statuetka wręczana laureatom została zaprojektowana przez Remigiusza Dulko. Jest wykonana z brązu, a w liść lauru wkomponowany jest herb Oświęcimia. Kapitułę konkursu tworzą: prezydent Oświęcimia, prezes Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej – Agnieszka Kmiecik, poseł Marek Sowa, Marcin Susuł, Strama Architekci oraz prezes Solvent Wistol – Janusz Szostek