10 Bieg po Nowe Życie ściągnął do Wisły tłumy kibiców. Sportowcy z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, aktorzy, muzycy, kabareciarze, dziennikarze i zawodowi sportowcy wspólnie wzięli udział w marszu nordic walking w centrum miasta, pokazując tym samym swoje poparcie dla transplantologii w Polsce.

Akcja ma na celu pokazanie, że osoby po przeszczepach naprawdę dostają nowe życie. Artur Zychowicz przeszedł przeszczep wątroby, gdy był na pierwszym roku studiów na kierunku lekarskim. Teraz odbywa staż podyplomowy i zastanawia się nad wyborem specjalizacji. Żyje aktywnie.

Przeszczep wątroby przeszedł również Damian Królewicz. Ukończył studia na AWF we Wrocławiu, jest trenerem przygotowania motorycznego.

Adriana Szklarz przed przeszczepem serca ważyła 36 kg, a jej nerki i wątroba nie pracowały. Po operacji, wraz z koleżanką po przeszczepie nerki, przeszła z kijkami do nordic walking cały Bornholm. Jan Stępniak po przeszczepie nerki prowadzi firmę, pływa, biega i bierze udział w triathlonie.

Wraz z osobami po przeszczepach w biegu udział wzięli m.in. Monika Pyrek, Karolina Szostak, Klaudia Halejcio, Odeta Moro, Olga Kalicka, Katarzyna Pakosińska, Artur Siódmak oraz ambasador wydarzenia, Przemysław Saleta, który był dawcą nerki dla swojej córki Nicole. W Wiśle wystartował też Jarosław Jakimowicz, który oddał kawałek wątroby synowi Jeremiaszowi.

10 Biegowi po Nowe Życie towarzyszyła 3. Gala Polskiej Transplantologii Drugie Życie. W kategorii Osobowość polskiej transplantologii uhonorowano prof. Mariana Zembalę, szefa Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Doceniono również Artura Siódmaka, firmę farmaceutyczną Gedeon Richter i Polsat News. W kategorii Sport po transplantacji nagrodzono Andrzeja Lewandowskiego, który od lat żyje z nerką otrzymaną od ojca. Sportowiec z każdej imprezy wraca z wieloma medalami.

 

Każdego roku w Polsce na przeszczep oczekuje około 3 tysięcy osób. Jedynie połowa z nich otrzymuje zdrową nerkę, serce czy wątrobę. Akcje propagujące transplantologię mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat problemu braku zgody rodziny na pobranie narządów i związanych z tym dramatów osób oczekujących na przeszczep.